2014. január 31.
A rezsi hosszú távon nem akkor fognak csökkenni, hogy a kormány ha a szolgáltatókat megszorongatja, vagy kifizeti a költségek egy részét helyettünk a mi adónkból, hanem ha áttérünk egy hatékonyabb és takarékosabb energiagazdálkodásra. Az LMP a kezdetektől azt mondja, hogy az energiaárak ilyen csökkentése nem fenntartható. Az LMP mindig is az épületek energiahatékonnyá tétele mellett kardoskodott, ami 30-50%-kal csökkentené az energiaköltségeket.
Az eddigi rezsicsökkentésnek igen nagy ára volt. A csőd szélére sodort rengeteg önkormányzati tulajdonú közműcéget – csak a távhő cégeknek eddig több mint 100 milliárd forint kompenzációt fizettek, 52-t a mi adónkból az állam, a többit a mi adónkból az önkormányzatok. Plusz még 2011-ben 70 milliárd forintnyi támogatást építettek be az áramárba, akkor még nőtt az áram ára, bár ugyanez a kormány volt hatalmon. Azaz a kisebb energiaszámla felét az adófizetők állják. Ez a rendszer különösen a nagyfogyasztó, energiapazarló lakosok esetében igazságtalan. Ráadásul a szolgáltatók rászorulnak a szükséges hálózat-karbantartások, beruházások elhalasztására.
Orbán Viktor azzal érvelt Paks2 fejlesztése mellett, hogy az a rezsicsökkentés hosszú távú fenntartásának záloga. Az ország 30-50 évre való eladósítása és az atomenergia veszélyeinek vállalása az ára a rezsicsökkentésnek? Ez csak azt bizonyítja, amit az LMP a kezdetektől mond, hogy a rezsicsökkentés fenntarthatatlan. Paks1 azért termel olcsó áramot papíron, mert az építésre felvett hitelt nem számolják bele. Az orosz hitellel számolva az olcsó paksi áram MÍTOSZ. Háromszor annyiba fog kerülni, mint a mostani.