Hétfőn körbekordonozták a Városligetben a leendő Magyar Zene Háza területét, a Ligetvédőket kitették táborukból, és bejelentett demonstrációs területükről. Várhatóan hamarosan fakivágás és építkezés kezdődik. Mi is a gond az építkezéssel?
1. A legalapvetőbb baj, hogy a Magyar Zene Házának semmi keresnivalója nincs a Városligetben
a) A Városliget közpark. Egyrészt Budapest egyik legfontosabb „tüdeje”, másrészt az idelátogatók rekreációs, kulturált szabadidő eltöltési igényeit elégíti ki. A leglátogatottabb közparkunk, mely a környéken betontengerben élő budapestiek szinte egyetlen zöldterülete, melybe a Liget-projekt 300 ezer tonna betont szándékozik önteni. A Városliget valóban lepusztult, mert semelyik városvezetés nem törődött vele. Rehabilitációjára, megújítására szükség van. De ez a rehabilitáció a Liget-projekt most már 300 milliárd forint felé tartó költségvetésének kevesebb mint 10%-ából lehetséges lenne. Bár akkor nyilván nagyságrenddel kevesebbet lehetne lopni!
b) Nincs rá szükség. Van elég koncerthelyszín Budapesten a szakemberek szerint is. De ha már mindenképpen meg akarják építeni, egy csomó más alkalmas helyszín kínálkozik.
2. Építési engedély
a) Az építési engedély 2016-os. Azóta többször áttervezték az épületet. Egyébként is a látványtervnek/tervnek az elmúlt évek gyakorlata alapján köze sincs a valósághoz (lásd például Duna Aréna). Ilyenkor nem kell felülvizsgálni, módosítani vagy visszavonni az építési engedélyt, és újat kiadni?
b) Az építési terület azbeszttel szennyezett. Az építési engedélyt az azbeszttel való szennyezettség miatt vissza kellett volna vonni. A szabályok szerint csak az azbesztmentesítés megtörténte után lehetne elkezdeni az építkezést. Az azbesztmentesítés megtörténtéig az ott dolgozókat és a lakosokat is veszélyeztetik. De az azbesztmentesítés mind ez ideig nem történt meg.
3. A helyszín demonstrációs terület
a) A Ligetvédők bejelentett rendezvényének helyszíne 2018. december 31-ig, melyet a rendőrség tudomásul vett.
b) Bírósági ítélet alapján tartózkodtak a Ligetvédők a területen, megítélésem szerint csak birtokvédelmi határozattal lehetett volna őket onnan kitenni. Birtokvédelmi határozatról szó sincs.
c) A Ligetvédők másik rendezvényi bejelentését elutasította a rendőrség, de a közterületi részen (ahol nincs építési terület) engedélyezte. Ennek ellenére az építő cég a közterület egy részét is elkordonozta.
d) A területet 2018. augusztus 22-én állítólag építési területnek nyilvánította a Városliget(romboló) Zrt. és a Magyar Építő Zrt. között létrejött szerződés. Ezt a szerződést nem tudták megmutatni a Ligetvédőknek, az építésvezetőként bemutatkozó egyén még a nevét sem volt hajlandó elárulni.
4. Rendőrség
A Ligetvédők rendezvényének biztosítása törvényi kötelességük, ennek ellenére az építtető és az építő cég érdekében léptek fel, és a Ligetvédőket távolították el a területről a rendezvényük biztosítása helyett. Így támogatták egy cég magánérdekét a Ligetvédők alkotmányos alapjoga, a gyülekezés joga gyakorlásával (gyülekezési törvény) szemben, a magánérdek elsődlegességét fogadva el. Csakhogy a rendőrségnek nincs hatásköre jogi kérdésekben dönteni, csak a bíróságnak. A bíróság pedig már kimondta, hogy a rendőrség törvénysértően járt el, amikor hasonló esetben a Ligetvédőket eltávolította!
A rendőrség szándékosan sértette meg a rá vonatkozó szabályozást azért, hogy biztosítsa az építkezés megkezdését, tudva azt is, hogy a bíróság majd el fogja marasztalni! Viszont az építkezés addig is elkezdődhet…
5. Biztonsági őrök
Agresszíven, fizikai erőszakkal léptek fel, lökdösődtek, miközben elkordonozták a közterületet, és körülkordonozták a Ligetvédők rendezvényi területét (közterületen hozzá sem érhetnének a Ligetvédőkhöz!). Érdekes, hogy 2 kilométerrel arrébb ugyanezek a valtonosok Belső-Erzsébetvárosban a bulinegyedben évi 19 millióért csak álldogálnak, és nem avatkoznak közbe a hajnali ordítozás és rongálás, utcán ürítés, szemetelés, drogárusítás és prostitúció láttán sem, mivel nem érhetnek közterületen magánszemélyhez.
A Városligetben a hivatalok és a hatóságok folyamatosan szabályokat, törvényeket sértenek, mert tudják, hogy megtehetik!
A Városligetet már csak a Ligetvédők maroknyi csapata próbálja megvédeni a polgári engedetlenség és az erőszakmentes ellenállás eszközeivel, miközben a felmérések szerint a budapestiek több mint háromnegyede elutasítja a Liget-projektet!
Meggyőződésem, ha egy hétig kijönne folyamatosan 5000 ember, meg lehetne akadályozni ezt az agyrémet.
Gyertek! Jöjjenek!
Moldován László,
az LMP budapesti elnöke