A héten, még mielőtt az árvízi védekezés beindult volna, a testületi ülésen elvállaltam az újonnan felálló kerületi médiával foglalkozó cég tanácsadó testületének tagságát. Talán kicsit ésszerűtlenül hat ez egy olyan párttól, amely a Kesztyűgyár Tanácsadó Testületének létrehozását, munkáját ellenérzésekkel fogadja. Mégis akkor miért?
Magyarország törvényei szerint ma egy kerületi képviselő egy bizottsági tagsággal bruttó 140 ezer forintot kereshet. A minimum, amit ezért a pénzért elvárás, hogy a képviselő a választókkal legalább fogadóóráján kapcsolatot tartson, és a testület és a bizottság elé kerülő ügyekben képben legyen, ez havonta több száz, esetenként 1-2 ezer oldal áttanulmányozását jelenti. Ha a képviselő ezt teljesíti, az nincs egy teljes állás, ezt tükrözi az érte járó pénzösszeg is.
A képviselő ugyanakkor annyit dolgozik, amennyit akar: ha nem akar semmit, csak beülni a testületbe, és nyomkodni a gombokat, senki sem tudja ebben megakadályozni. Ez havi maximum 10 óra munkát jelent. A másik véglet, hogy a képviselő _napi_ 24 órában képviselő: hajnali 1-kor még a facebookon csetel a civil helyiségek ügyében, hétvégén is adatkérésekkel bombázza a hivatalt. Az utóbbi 3 évben, az utóbbi munkamennyiséget próbáltam elvégezni, ehhez képest viszont igencsak sovány a díjazás.
Nehéz tagadni, hogy ezek a testületek gyakorlatilag -relatív értelemben- modern kori kifizetőhelyek. (Nem abszolút értelemben, tehát nem munka nélkül jár a pénz.) A Kesztyűgyár TT 200-250 ezres fizetései semmi esetre sem jelentenek több extra munkát, mint a képviselőség, mégis több pénz jár érte. Persze ez így van az élet más területein is: egy informatikus többet keres egy rakodómunkásnál. Valamint a ciklus elején kimondatott, amivel én is csak egyet tudok érteni: a képviselőktől a minimumnál több munkát várunk el, ehhez több (köz)pénzt biztosítunk. Ami nem mondatott ki, csak ténykérdés, hogy az LMP ebből eddig kimaradt. A bizottságok szakértői helyeiből mandátumarányosan kaptunk, fizetős FB, IT helyünk pedig nincsen, a Kesztyűgyár testületébe, sem annak kibővítésébe nem kerültünk bele, a környezetvédelmi munkacsoportban is ingyen (de szívesen) dolgozom. Az elvvel én is egyetértek, hogy a képviselők tiszteletdíja váltson ki egy átlagos "értelmiségi" fizetést, és a képviselőknek kötelező testületen kívüli munkájuk legyen.
Száz szónak is egy a vége: az LMP még így is nagyságrenddel kevesebb extra pénzt vesz fel, mint bármelyik másik párt, beleértve azt is, amely kevesebb szavazóval bír. Összességében is, mandátumarányosan is, szavazatarányosan is. A ciklus vége felé ebből érdemes lesz csinálni egy összesítést.
Továbbá amennyiben a tanácsadó testület nem végez érdemi munkát, soha nem késő kiszállni.
Hosszas gondolkodás után úgy döntöttünk, megpróbálom a médiacég alakulását segíteni. Ezzel lemondunk arról, hogy azzal kampányoljunk, hogy minden párt felvette a pénzt, csak mi nem, ugyanakkor ez annyira populista kampány lett volna, hogy magam sem biztos, hogy felvállalom.
Így esett, hogy az LMP is beállt a sorba. Tudom, holnap már többen úgy fogjátok posztolni ezt a cikket a facebookra, hogy az LMP is beállt a sorba, olyan, mint a többi. A helyzet nem ez. Úgyhogy a linkkel együtt posztoljátok, hogy ezt is olvassák hozzá :)