A józsefvárosi képviselő-testület csütörtöki ülésén dönt a polgármester helyi népszavazási kezdeményezéséről kukázás és hajléktalan témában. Véleményünk a következő:
(Szolgálati közlemény: eredetileg egy "utolsó előtti" verzió került ki, ez helyesbítendő itt a végleges változat.)
Józsefvárosban az önkormányzati képviselőtestület holnapi ülésén tárgyalja a polgármester népszavazási kezdeményezését. Kocsis Máté, fideszes polgármester népszavazási kezdeményezésével mások szerencsétlenségéből próbál politikai hasznot húzni. Ehelyett inkább a hajléktalanság problémájának valódi megoldását kellene segítenie.
Cinikusnak és demagógnak tartjuk Kocsis Máté józsefvárosi fideszes polgármester népszavazási kezdeményezését a hajléktalanságról, ami semmit sem oldana meg, csak arra jó, hogy fokozza az előítéleteket a hajléktalanokkal szemben. Az LMP alapértékei között szerepel a részvételi demokrácia erősítése, így a helyi népszavazások gyakoribb alkalmazása. Kocsis Máté népszavazási kezdeményezésének azonban nincs köze a részvételi demokráciához, mert manipulatív és álkérdéseket tesz fel.
A kukázás büntetése ügyében alkotmánybírósági eljárás folyik és az ombudman is vizsgálja. A guberálást önmagában szankcionáló kaposvári rendelet ellen már született egy elmarasztaló ombudsmani határozat. A szemetelést (amely kukák kiborogatásával is megvalósulhat) pedig már most is törvény bünteti, ami ugyancsak bizonyítja a kérdés felesleges és cinikus voltát. Kocsis Máté becsapja a kerület lakosait azzal a kérdéssel is, hogy támogatják-e a hajléktalan férőhelyek számának csökkentését a kerületben, amire – a probléma összetettsége miatt – rövid távon szinte semmi esély sincsen.
Népszavazással nem lehet megszüntetni egy társadalmi jelenséget, a hajléktalanságot. A kerület, a város és az ország valódi érdeke nem a kukázás és a hajléktalanság büntetése, hanem ezeknek a problémáknak a megelőzése illetve az emberi méltóságot figyelembe vevő kezelése. A demagóg politizálás helyett a polgármester valódi munkát is végezhetne. Például leül az érintettekkel – a hajléktalanokkal foglalkozó szervezetekkel, ellátó intézményekkel és a környék lakóival - és megbeszélik, hogyan lehetne javítani a helyzeten (pl. magatartáskódex kialakítása a hajléktalanellátó intézményekben és környékükön, a hajléktalan szállók környékének rendberakása, fokozott takarítása, a környéken lakók közérzetét javító intézkedések, beruházások). Ezután pedig a fővárossal folytatott tárgyalásokon kellene küzdenie azért, hogy a főváros is vegye ki a részét a közérzetjavító intézkedések megvalósításában. Ennek lenne értelme és haszna is. Nem úgy mint az álnépszavazásnak, amitől biztosan semmit nem változik a helyzet.
Senkinek nem lehet célja, hogy emberek az utcán éljenek, ám a hajléktalanság felszámolásához egyénre szabott szociális munka, az ellátórendszer fejlesztése, és mindenekelőtt egy kiterjedt közösségi lakásszektor kialakítása, a lakhatási támogatások növelése szükséges. Ennek érdekében inkább azon kellene dolgoznia mindenkinek, hogy a Tarlós István főpolgármester által indok nélkül felrúgott hajléktalanellátó civilszervezetekkel kötött szerződések - amivel elbizonytalanodott az ellátórendszer - minél előbb újraköttessenek és kialakuljon a fővárosi hajléktalanellátás új rendszere.
Somfai Ágnes
fővárosi képviselő
Jakabfy Tamás
józsefvárosi képviselő