Új Facebook csoport indult 6 órája: a Sólyom László köztársasági elnök újraválasztását támogatók csoportja. Hat óra alatt 272 tag csatlakozott!
Az Origón megjelent mai hír előzte meg az új Sólyom for President! kampány indulását:
"Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke a Tv2 reggeli műsorában azt mondta: szerinte Sólyom Lászlóból nem lesz újra köztársasági elnök. Sólyom ötéves mandátuma augusztusban jár le, az új elnököt pedig a Fidesz egyedül is meg tudja választani, a párt ugyanis a vasárnapi választáson megszerezte a képviselői helyek több mint kétharmadát. "
..............
Egy kis történelem a Védegylet 2005. évi honlapjáról:
2005 június 7.
Sólyom László a köztársaság új elnöke!
A Védegylet kezdeményezésére, több mint száz bal és jobboldali értelmiségi által javasolt Sólyom László lett a köztársaság új elnöke!
1. "Megválasztásomat egyetlen párt sem érezheti kudarcának." - mondta Sólyom László.
2. Ma, 16.30-kor (2005. június 7.) a Parlament Cafe-ban sajtótájékoztatót tartott a Védegylet.
"Egy civil szervezet a Védegylet ajánlott az összes képviselő és minden parlamenti párt figyelmébe. (...) Egységes, és pártkülönbséget nem néző támogatással indultam neki, ezért megválasztásomat egyetlen párt sem érezheti kudarcának." Az új elnök köszönetet mondott a kezdeményező Védegyletnek, az őt javasló több mint száz értelmiséginek, "és a pártoknak, akik meghallották a civilek hangját". A beszédben egyetlen pártot sem nevezett szó szerint. Előre nézve Sólyom a beszéd második felében a poltikai pártok és a civilek együttműködését ajánlotta, amit tanulságként vont le megválasztásából.
(veszerk.)
...................
A Védegylet kezdeményezésének sikere bátorítást adhat mindenkinek: a politika mindannyiunk közös sorsa, s ezért mindannyiunk joga és felelőssége, hogy a politikába, politikai közösségünk dolgaiba beleszóljunk. Lehet más a politika!
"Törődni kell az élettel, törődni kell a jövő nemzedékekkel, az emberi méltósággal. Ezért küldött engem a Védegylet erre a helyre."
(Sólyom László köztársasági elnök, rögtönzött parlamenti sajtótájékoztatón a megválasztása után.)
..............
“...vajon mitől van az, hogy egy Védegylet nevű, teljesen outsider csoport hogyan tudja egy éven belül másodszor nettó megszívatni a fékezhetetlen agyvelejű politikai esteblishmentet (...)”
(Uj Péter: Dobos emberek , Népszabadság, 2005. június 1.)
......................
Sólyom László közéleti tevékenységéről a wikipédia:
A 80-as évek elejétől a nem hivatalos környezetvédelmi mozgalmak jogi tanácsadója, a Duna Kör résztvevője volt, így a bős-nagymarosi vízlépcső elleni megmozdulásokon is jelen volt. 1988 és 1989 között a Nyilvánosság Klub ügyvivője, 1989-ben a Független Jogász Fórum választmányi tagja volt, emellett a Márton Áron Társaságban is tevékenykedett.
Részt vett az 1987-es lakiteleki találkozón, ahol a Magyar Demokrata Fórum (MDF) egyik alapító tagja lett. 1989-ben megválasztották az addigra párttá alakult szervezet elnökségi tagjává. MDF-es minőségében az Ellenzéki Kerekasztal és a Nemzeti Kerekasztal tárgyalásainak állandó résztvevője és szakértője volt. Ebben az időszakban dolgozta ki az alkotmányreformmal kapcsolatos tételeit, többek között az adatvédelem és Alkotmánybíróság felépítésével kapcsolatban.
A Nemzeti Kerekasztal tárgyalásain létrehozott Alkotmánybíróság (AB) első öt tagja közé választották 1989-ben. Ekkor minden politikai és társadalmi tisztségéről lemondott és a Magyar Demokrata Fórumból is kilépett. Először ügyvezető elnökhelyettese volt, majd Kilényi Géza ellenében megválasztották az AB első elnökévé. Alkotmánybírói időszakában került sor a rendszerváltás számos törvényének alkotmányossági kontrolljára, amelyek meghatározták Magyarország jogrendszerét. Elnöksége alatt ítélték többek között alkotmányellenesnek a halálbüntetést (ahol Sólyom párhuzamos indokolása[2] vált híressé), szilárdították meg a jogbiztonság elvét és erősítették meg az alkotmányos alapjogokat.
Alkotmánybírói mandátumának lejárta után egyetemi oktatói munkája mellett közéletileg továbbra is aktív maradt. A Védegylet nevű közéleti és környezetvédelmi szervezet vezetőségi tagja volt 2005-ig. Szerepet vállalt a Zengőre tervezett lokátorállomás felépítése elleni megmozdulásokon.
....................
Sólyom végveszélyben? A Mandiner blog mai írása
.............
Mutassuk meg mennyien vagyunk! Csatlakozz, ha te is úgy gondolod, hogy Sólyom László továbbra is a civil alkotmányos kontrol lehetőségét jeleníti meg a magyarországi pártpolitika felett!