A mai bizottsági ülésen tárgyaltunk egy tanulmányt, amelyet még tavaly ősszel rendelt meg a bizottság. Témája a kerületi iskolarendszer pénzügyi átvilágítása, kihasználtsága, racionalizálásának lehetőségei.
A tanulmány a Németh és a Práter iskolák összevonását javasolja 2012 őszétől.
Az MSZP részéről az anyag állításait kritizálta Molnár György, például azt, hogy 1986 óta lényegi fejlesztés a rendszerben nem történt, ez 2006-tól változott. Újra fellángolt az a vita, hogy a ballib oldal elnyert pályázati pénzt már a következő ciklus használta fel, ez nem egyenlő azzal, hogy akkor nem történt semmi. Kritizált rengeteg oda nem illő mondatot, amelyeket semmivel nem támasztott alá, és vélhetően hiedelmeken (a válasz szerint nem közölt statisztikákon) alapulnak.
(A Fidesz véleményének is itt volna a helye, de a napirend tárgyalásakor a fideszes képviselők nem szóltak hozzá.)
A Jobbik képviselője biztatta a tanulmány szerzőjét az etnikai statisztikák közzétételére, az anyagot jónak találta.
Az LMP képviselőjeként az az álláspontom, hogy 4,5 millió forintért az anyag minősíthetetlen. Az első 17 oldala tények, statisztikák ismertetése, amelyet a Hivatal biztosított. A "szakértés" részében, javaslatai között pedig a következő mondatok kiemelendők:
A kerületi iskolák gondját növeli, hogy a cigány tanulók száma a lakossághoz képest felülreprezentált a kerületi iskolákban. A cigány tanulók száma kerületi szinten meghaladj a az 50 %-ot. Ismét nehéz integrációról beszélni olyan helyzetben, amikor a kisebbség van többségben.
Álláspontom szerint az anyag készítője (Profitan bt, Szkladányi Sándor) kompetenciáján (gazdasági átvilágítás) túllépve oktatási kérdésekben is próbál irányt mutatni. Eközben hiedelmekbe kapaszkodva általánosít:
A 30 éve pályán levő pedagógus bruttó bére havi 150 ezer forint. Bemegy az osztályba és igyekszik megfékezni a túlkoros, bűnöző családból érkező, a rendőrség által mar jól ismert tanulóját.
Még akkor is, ha ilyen esemény elő is fordul, ilyen vélemények beépülése egész kerületet érintő döntésekbe nem megengedhető. Azonban a testület a Fidesz-KDNP és Jobbik szavazataival a szakértői anyagot elfogadta.
Álláspontom szerint az intézményrendszer racionalizálásáról képviselő-testületi és társadalmi vitát folytatni szükséges, ennek eredménye lehet akár pont a javasolt összevonás is, azonban ez a szakértői anyag közpénzek fölösleges felhasználásával, rossz minőségben készült el.
Tekintettel arra, hogy a bizottsági előterjesztések nincsenek fent a honlapon, a teljes anyagot elérhetővé teszem itt.
Epilógus: A tanulmány szerzője nem ismeretlen Józsefvárosban: dolgozott a Józsefváros Közbiztonságáért és Köztisztaságáért kft-nél, és most annak végelszámolását is ő irányítja. A 2007-es hasonló iskola átvilágításkor a Fidesz szakértője volt, akkor is iskolák összevonását javasolta (Józsefváros újság 2007/7 szám), ez azonban nem valósult meg. Valódi polihisztorral van dolgunk, a google és a cégadatbázisok egyéb érdekességeket is tartogatnak, amelybe az érdeklődők beleáshatják magukat.