Schiffer András parlamenti felszólalásában három dolgot kért a kormánytól annak feltételeként, hogy az LMP részt vegyen az alkotmányozásban. Hangsúlyozta, ezek nem az LMP, hanem a demokratikus alkotmányozás feltételei. Jelenleg ugyanis nincsenek meg a demokratikus alkotmányozás feltételei.
- Az új alkotmány hatályba lépéséhez vagy megerősítő népszavazásra (és a népszavazásról szóló törvény rendbetételére), vagy pedig a következő ciklus jóváhagyó szavazatára legyen szükség. A Fidesz ugyanis a 2010-es választások előtt nem árulta el, hogy új alkotmányt szeretnekészíteni és ez hasonló ahhoz, mint ahogy Gyurcsány Ferenc elhallgattavalódi terveit a 2006-os választások előtt.
- Térjünk vissza a Fidesz eredeti forgatókönyvéhez és az év végig készüljön el az új alaptörvény. Ezzel a mostani áprilisi határidő kitolását javasoljuk, álláspontunk szerint nem lehet öt hét alatt megszövegezni egy teljes alkotmányt.
- Haladéktalanul állítsák helyre az Alkotmánybíróság 2010 októberi 26-a előtti helyzetét és az “alkotmányvédelem legfőbb szabályaihoz csak négyötödös többséggel lehessen hozzányúlni”. Vagyis az alkotmányt ezen túl is 2/3-os többséggel lehessen változtatni, azonban az alkotmány felett őrködő Alkotmánybíróság hatáskörét csak a parlamenti képviselők 80%-ának egyetértése mellett lehessen módosítani.
Ezek a feltételei annak, hogy az alkotmányozási folyamatban biztosítsák az állampolgárok részvételét és széles nemzeti konszenzus alakulhasson ki az alaptörvénnyel kapcsolatban.
Budapest, 2011. február 15.
http://lehetmas.hu/sajtokozlemenyek/10756/az-alkotmanyozas-harom-feltetele/